Tip dne

Sedací soupravy

Sedací soupravy

15. 2. 2012, 15:02

Přestože nám už sám název nabízeného výrobku vlastně napovídá, že bychom měli očekávat několik výrobků, které tvoří onu avizovanou soupravu, skutečnost je většinou bohužel zcela odlišná. Minimálně pokud hledáme slovesný význam výrazu

Sedací souprava nebýval jen jeden kus nábytku

Při vyslovení výrazu „sedací souprava“ jsme si ještě před několika málo lety představovali skutečně soupravu několika kusů nábytku, které dohromady tvořily jakýsi sedací kout našeho bytu. Sedací soupravu zpravidla tvořila sedačka, na kterou se pohodlně vešlo několik sedících dospělých osob. Další částí byla většinou dvě nebo i více křesel a samozřejmostí sedací soupravy byl i konferenční stolek

Výraz „sedací souprava“ se dříve běžně používal i pro většinou rohovou lavici se židlemi a jídelním stolem, určenou do kuchyňských koutů. V současné době už má výraz „sedací souprava“ zpravidla úplně jiný význam, znamenající vlastně jen první z původní nabídky.

Sedací souprava je jen sedačka

Skutečně si pod tímto výrazem můžeme dnes představit cokoli, co by se dříve označilo jen jako sedačka. Samotných sedaček, nebo chcete-li sedacích souprav do obývacího pokoje, je však poměrně široký rejstřík. Počínaje prostou sedačkou s opěradlem, přes sedačku rozkládací, která slouží v rozložené podobě jako provizorní lůžko. U takových sedacích souprav navíc rozlišujeme ty s úložným prostorem, určeným především pro odkládání lůžkovin, nebo bez úložného prostoru.

Rohové sedačky

Specifickou kapitolou sedacích souprav jsou rohové sedací soupravy, které se vyrábějí v nejrůznějších velikostech a modifikacích. Kromě klasické rohové sedačky do tvaru písmene L s orientací na obě strany, se dnes můžeme setkat i s rohovými sedačkami do tvaru písmene U a dokonce i ve tvaru do písmene S. Také rohové sedačky najdeme ve variantách s rozkládací lůžkovou částí, a to jak bez úložného prostoru, tak i s ním.Dnešní výrobci bohužel jakoby zapomněli na někdejší význam výrazu sedací souprava, takže, pokud budeme hledat v obchodech sedačku s několika křesly stejného designu i použité potahové látky, budeme mít většinou smůlu a nezbude nám nic jiného, než se obrátit přímo na výrobce, u kterého si vybereme přesně podle svých potřeb.

Zobrazení: 37013 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Nejkomentovanější
Článek: Přehozy na rohové sedací soupravy Počet komentářu: 4
Článek: Módní sedací soupravy Počet komentářu: 1
Poslední diskuze
Článek: Přehozy na rohové sedací soupravy Datum posledního komentáře: 9.12.2014
Článek: Módní sedací soupravy Datum posledního komentáře: 22.8.2012