Tip dne

Materiály sedacích souprav

Materiály sedacích souprav

17. 1. 2012, 9:42

Asi to známe každý, při pohledu na sedačku se podivíme, proč je tak krásný kus nábytku, který nás na první pohled okouzlil, tak levný. A známe i opačnou reakci, kdy nás nepříliš vzhledná sedačka překvapí svou vysokou cenou.

Sedačku nehodnotíme jen podle designu

Třebaže by nás sedačka měla lákat k posezení už svým vzhledem, není design tím nejdůležitějším měřítkem, který určuje konečnou cenu tohoto specifického kusu nábytku. Sedačka by pro nás měla znamenat především příjemné a pohodlné posezení nebo i poležení. A to i po delší čas. To posoudit dokážeme, stejně jako kvalitu potahové látky. Skryty nám však zůstávají použité vnitřní materiály.

A přitom právě kvalita a životnost použitých materiálů jsou tím nejpodstatnějším, z čeho vychází cena naší nové sedačky.

Korpus z dřevotřísky nebo ze dřeva

Kostru každé sedačky tvoří korpus, na nějž jsou připojeny další části sedačky. A výběr použitého materiálu má přímý vliv na váhu, životnost i cenu sedačky.

Nejlehčím a nejodolnějším materiálem je rostlé měkké dřevo, které je však současně i materiálem nejdražším. I proto výrobci raději volí korpus z podstatně levnější dřevotřísky síly 18mm, která je však zase podstatně těžší. Alternativa se slabší a tedy lehčí a levnější dřevotřískou síly 16 nebo dokonce 12mm má však svůj zápor v podstatně kratší životnosti a nosnosti.

Molitany a pěny

Za to, jak je sedačka na povrchu měkká nebo tvrdá, vděčíme molitanu a různým druhům pěn. Čím silnější je vrstva použitá na výrobu sedačky, tím měkčí sedačka bude. A naopak. Správná tloušťka a typ zvoleného materiálu mohou mít na konečnou cenu také významný podíl, ale v technických popisech se je dozvíme jen od těch nejkvalitnějších výrobců. Rozhodnot tedy musí náš pocit.

Cena dalších částí nerozhoduje vždy

Pro konečnou cenu sedačky není až tak rozhodující, z jakého materiálu jsou nožičky, ale podstatná je cena použité látky, na které do značné míry závisí životnost sedačky.

Jaká je rada na závěr? Pokud chceme, aby nám sedačka dlouho a spolehlivě sloužila, nekupujme podezřele levnou nebo lehkou sedačku.

Zobrazení: 22539 Hodnocení:


diskuze
Počet komentářů: 0

Nejkomentovanější
Článek: Přehozy na rohové sedací soupravy Počet komentářu: 4
Článek: Módní sedací soupravy Počet komentářu: 1
Poslední diskuze
Článek: Přehozy na rohové sedací soupravy Datum posledního komentáře: 9.12.2014
Článek: Módní sedací soupravy Datum posledního komentáře: 22.8.2012